Archiv

Pane, vy jste Hitler!

3. března 2021

Po srovnání s druhou světovou válkou sáhneme často rychleji, než by bylo zdrávo. Kovy je pak Hitler, stejně jako Zeman, covid páchá více škod než protektorát, Kalousek podle Okamury mluví jako soudce nacistického soudu, EU navazuje na Hitlerovu Novou Evropu a Babišova brožurka je nový Mein Kampf. Opravdu? 

Obcházení “žvanírny”?

24. února 2021

Když je u nás těžko, obejdeme klidně parlament, tu naši “žvanírnu”, stejně jako ústavu a ani nemrkneme. V září 1938 ani v únoru 1948 se parlament neschází, v srpnu 1968 jedná, ale je to málo platné. Ústava se tolikrát změnila v cár papíru, že to až budí pochyby, jestli jsme ji kdy brali vážně. Není dnešní obcházení parlamentu a ústavy jenom výsledek stoleté tradice? 

Naši dnešní svatí

17. února 2021

Je až překvapivé, jak rádi propadáme falešnému mesianismu. Najdeme si v historické etapě statečnou oběť a uděláme z ní symbol nás všech. Válka, to jsou stateční kluci v kryptě, padesátá léta, to je přece Milada Horáková nebo Josef Toufar, šedesátá Jan Palach, sedmdesátá Magor, osmdesátá Václav Havel… Jsme to ale my?

Nemocní ruskými dějinami

10. února 2021

Sputnik V, Navalnyj, Putin, Krym, Koněv, Vlasov… Rusko nám nedává spát a nikdo tomu nebylo jinak. Ale známe ho nebo vše ruské soudíme podle historických zkušeností, mýtů a resentimentů? A kolik máme tradic v českém nahlížení na Rusko? Mnogo… 

Hledá se king

3. února 2021

Jsem republika s Hradem. Možná proto pořád hledáme “kinga”, který to za nás všechno ošéfuje, který nás zachrání, který nám řekne. A bylo to tak vlastně vždycky.

Boženo, nefilmuj to

27. ledna 2021

Všichni řeší Boženu. Co jsme se ale o ní dozvěděli? A je smyslem historického filmu, abychom se něco dozvídali nebo něco prožili? Jde to bez pokřivení minulosti? O ztvárnění historických postav a dějů v televizi a filmu rozhodně nemluvíme naposled. 

Češi jsou nejlepší

20. ledna 2021

Miláčci velmocí, primusové střední Evropy, best in covid. V historii jsme si tolikrát namlouvali, že jsme nejlepší v tom nebo onom, až jsme tomu uvěřili. Není to důvod, proč je i dnes tak snadné nám namluvit, že jsme zase v něčem pašáci? Třeba i v průšvihu? 

Dějepis podle Landy

13. ledna 2021

Vezmi Blaník, Říp, Husa a husity, Žižku, Bílou horu, křižáky, Karla IV., Lipany, legionáře i letce z Anglie, k tomu pořádnou porci patosu, umixuj z toho písně plné příběhů o výjimečných a stále zrazovaných Češích a můžeš se stát trubadúrem současnosti. Jen nesmíš hledět na historickou pravdu realitu…

Národní fronta – zas a znova?

6. ledna 2021

Jak se začnou politické síly u nás spojovat do koalic, hned je z toho Národní fronta. Co to ale bylo? Koalice demokratických stran v prostředí volné politické soutěže? Ale kdeže. 

Silvestrovský absurdistán

30. prosince 2020

S českými dějinami se nepobavíte. A pobavíte-li se, leda do smutku. Stejně jsme to ale zkusili a hledali největší historické absurdity, které se dnes kolem nás motají. A že jich je.

Šťastné a komerční

23. prosince 2020

Ach, ty naše staré poctivé české Vánoce. Od předminulého století rodinný komerční svátek, ze kterého postupně vymizelo skoro všechno vyšší a duchovní. Vlastně největší biedermeier, jaký dneska můžete potkat. A nakonec přijde i Zápotockého Děda Mráz.

Máme tu zase normalizaci?

16. prosince 2020

Nová normalizace, neonormalizace, soft normalizace… Prý jsme v tom zase až po uši. Ale je to pravda? Žijeme snad v zemi pod okupační správou? 

Návraty Julia Fučíka

9. prosince 2020

Kdo nehaní Fučíka, je revizionista? Co když jen kriticky myslí a nejde od “pangejtu k pangejtu”? Některé mýty z doby komunismu jsme převrátili v antimýty.  Nestačí nám odstup, potřebujeme se houfovat pro a proti. 

17. listopad: Samet nebo Opletal?

2. prosince 2020

Tu a tam zaznívá, že Sametová revoluce zastiňuje 17. listopad 1939.  O co ale v říjnu a listopadu 1939 šlo? A co nám z toho dodnes zůstalo?

100 let s československými komunisty

25. listopadu 2020

Letos jsme ve veřejném prostoru mohli sledovat debatu o výkladu normalizace. Ukázalo se na ní, jak nejasný postoj máme k vlastní komunistické minulosti. Jak tedy došlo k tomu, že v letech 1920/1921 KSČ vznikla? Byl to export z Moskvy nebo domácí logický vývoj té doby? Má český komunismus domácí nebo zahraniční kořeny? 

O Bílé hoře

15. listopadu 2020

Jak se díváme na bělohorskou událost 400 let poté. Nežijeme v zajetí národního dějepisu 19. století? A co na to třeba Václav Klaus, Jan Zahradil nebo Jiří Paroubek? Kdo by si myslel, že “odčiňování” Bílé hory máme již za sebou, patrně se hluboce mýlí… Více v našem podcastu.

O čem to bude

15. listopadu 2020

O čem bude náš podcast? O dějinách. O veřejném prostoru. O výročích, co rezonují. O přepisování dějin. O přepisovačích. A také o tom, kdo ve veřejném prostoru tak rád žongluje s historií. Tak nás poslouchejte!

Děkujeme vám za podporu. Stali jsme se Objevem roku v soutěži Podcast roku.
This is default text for notification bar